Kullanım

Erişilebilirlik

Erişilebilirlik

Web Sitesi Kullanım Püf Noktaları;

RES Enerji Sistemleri A.Ş. olarak web sitelerimizi tüm ziyaretçi özelliklerini gözeterek oluşturmaya gayret göstermekteyiz. Yinede teknolojik yetenekler ve kullanım kolaylığında ortalama bir yapı oluşturmak bazı bölümler için mümkün olamamakta. Gelişen teknoloji ile beraber artak ekran boyutu çeşitleri, web sitelerinde her geçen gün artan içerik ihtiyacının çeşitliliğinin yanı sıra tarayıcı ve işletim sistemi farklılıkları başta gelen nedenler olarak sıralanabilir.

Bu bölümümüzde web sitemizi ziyaretiniz esnasında iyi bir deneyim yaşayabilmeniz için bazı ip uçları paylaştık. Kullanım kolaylığınızı arttıracak bu ip uçlarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

İhtiyaç duyduklarınızın daha kolay bulunması
Hem haricî hem de dâhilî sitelerimizin masaüstü bilgisayarlardan akıllı telefonlara kadar çeşitli platformlardaki popüler tarayıcılarla çalıştığından emin olmak istiyoruz. Sitelerimize erişim konusunda sorularınız veya önerileriniz olursa veya herhangi bir tutarsızlıkla karşılaşırsanız lütfen bize aşağıdaki iletişim kanalları yoluyla bildiriniz.

İletişim Formu
0850 255 0 737
[email protected]

Önerilen Tarayıcılar
Web sitelerimizi her ne kadar tüm tarayıcılara uyumlu tasarlasak da bazı tarayızılar mühendislikleri gereği ön plana çıkmakta. İşte size güvenlik ve kullanım kolaylığı açısından önerdiğimiz tarayıcılar.

Masa Üstü
Windows için: Google Chrome, Microfost Edge
Apple için: Safari

Tablet
Android için: Google Chrome
Apple için: Safari

Mobil
Android için: Google Chrome
Apple için: Safari

Erişilebilirlik araçları
Bilgisayarınızı internette erişilebilir kılmaya yönelik tam bir kılavuz için Ability Net My Computer My Way web sitesini ziyaret etmenizi öneriyoruz.
https://www.abilitynet.org.uk

Tarayıcınızda sayfaların okunmasını kolaylaştırma
Metin çok küçük olduğunda web sayfalarını görüntülemek zor olabilir. Internet Explorer, Chrome, Firefox, Safari ve O pera gibi en popüler tarayıcılar, bir web sayfasını yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için aşağıdaki fare hareketlerini ve klavye vuruşlarını desteklemektedir.

Windows sistemlerinde Ctrl tuşunu, Apple IOS'da ise "Command" tuşunu kullanın.
Yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için "Ctrl/Command" tuşunu basılı tutun ve fare üzerindeki "tekerleği" kaydırın.
Yakınlaştırmak için "Ctrl/Command" tuşunu basılı tutun ve "+" veya "–" tuşuna basın. Sıfırlamak için "0" tuşunu kullanın.
Tam ekran kullanımı için "F11" tuşunu kullanabilir veya ayarlar sekmesindeki "Tam Ekran" tuşunu kullanabilirsiniz.

Ekranınızın büyütülmesi
Metni okumayı kolaylaştırmanın başka bir yolu da ekranı büyütmektir. Windows'un son versiyonlarının tümünde kullanıcıların ekranın bir kısmını büyütmesine imkân veren bir büyüteç bulunur. Ancak görme bozukluğu olan insanlar bütünüyle işlevsel bir büyüteç yazılımına gerek duyabilirler.
Windows büyüteç kullanımı için tıklayınız...

Apple IOS işletim sistemleriyle çalışan kullanıcılar yerleşik Zoom özelliğini kullanabilirler.
Apple IOS erişilebilirlik özelliklerini okuyun...

Ekran okuyucunun kullanımı
Windows kullanıcıları ekrandaki metni konuşmaya dönüştürebilirler. Bu özellik Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 7 ile kullanılabilir.
Öğrenmek için tıklayınız...

Apple IOS işletim sisteminde kullanıcılar VoiceOver özelliğini kullanabilirler.
Apple IOS erişilebilirlik özelliklerini okuyun...

Bunun yanı sıra üçüncü taraf ekran okuyucular da mevcuttur.

PDF dosyalar
Orjinal belgelerimizin görünümünü ve hissiyatını korumamıza yardımcı olması için PDF dosyaları kullanıyoruz. PDF dosyaları açmak ve görüntülemek için Adobe Acrobat Reader'ın en son versiyonunu ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Adobe ayrıca ekran okuyucular kullanarak PDF'lere erişim hakkında da bilgi yayınlamaktadır.

Son olarak tüm tarayıcıların "ayarlar" sekmesinde kullanım kolaylığını arttırabilecek "Erişilebilirlik" bölümleri mevcuttur. Bu bölümden yararlanarak tarayıcınızı özelleştirebilir, daha keyifli bir web deneyimi sağlayabilirsiniz.